2017-18 School Prizes UPDATE: Book Prize Winners Announced
2017-18 School Prizes UPDATE: Book Prize Winners Announced

The Hotchkiss community gathered in Walker Auditorium on Sept. 26 for the annual book prize award ceremony. The following students were recognized for outstanding academic achievement:

Lower Mid Dance: Gwenyth Slaughter (Gwen)

Prep Dance: Shihan Bu (Cici)

Lower Mid Music: Shine Peng

Lower Mid Music: Kai Yan Brian Wong (Brian)

Upper Mid Music: Christine Deng

Prep Theatre: Meszion Ramsden

Lower Mid Theatre: Skylar Kim

Lower Mid Visual Art: Wei Hang Liu (Dear)

Upper Mid Visual Art: Willa Neubauer

Architecture: Krishna Sivakumar

Upper Mid Photo and Film: Isabelle Haberstock

Lower Mid Photo and Film: Gregoria Serretta Fiorentino

Prep Photo and Film: Alexander McLane

French Prep: Madeline Loeffler

French Lower Mid: Firas Kora

French Upper Mid: Olivia Gee

Chinese Prep: Victoria Azzu

Chinese Lower Mid: Elizabeth Williams

Chinese Upper Mid: Seouk Jun Kim (Daniel)

Latin Prep: Justin Han

Latin Lower Mid: Ian Gill

Latin Upper Mid: Ana Greenberg

Greek Upper Mid: Chloe Powell

Spanish Prep: Walter Day (Carter)

Spanish Lower Mid: Martha Welch (Ashton)

Spanish Upper Mid: Zayba Qamar

German Prep: Lucy Haswell

German Lower Mid: Yuqing Li (Josephine)

German Upper Mid: Katherine Hileman (Katie)

German Upper Mid: Charlotte Somerville

English Prep: Abigail Sim (Abby)

English Lower Mid: Priyanka Kumar

English Upper Mid: Zayba Qamar

The Parsons Prize: Claire Gould

The Terry Prize: Martha Welch (Ashton)

The George Washington Letter and the Relevance of Religious Liberty in Today's World: Sanghyun Park (Chris)

Math Prep: Jicheng Li (Harry)

Math Lower Mid: Ruiting Guo (Tina)

Math Lower Mid: Yuqing Li (Josephine)

Math Upper Mid: Yizhi Wang (Cherry)

Computer: Joseph Chlapowski (Joe)

Science Core Prize: Elijah Stone

Science Upper Mid: William Chartener (Will)

The Bausch and Lomb Science Prize: Lucinda Paddock (Lucy)

Cum Laude: Gracyn Campbell

Cum Laude: Christine Deng

Cum Laude: Nicholas Fleisher (Nick)

Cum Laude: Claire Gould

Cum Laude: Paola Karapataki

Cum Laude: Emma Knight

Cum Laude: Elizabeth Ostermeyer (Liz)

Cum Laude: Sanghyun Park (Chris)

Cum Laude: Natalie Yang

Top Scholar for Last Year's Upper Mid Class: Emma Knight

Top Scholar for Last Year's Lower Mid Class: Annabelle Duval

Top Scholar for Last Year's Prep Class: Serena Zhou


Students were recognized for their outstanding contributions to the School community during the annual Prize Ceremony on Sept. 8. The following awards were given:

THE SUSAN KLINGER HOGLUND '80 MEMORIAL AWARD - Established in 1996 in memory of Susan Hoglund '80 by her parents, Mr. and Mrs. William E. Hoglund, and her sister, L. Melissa Hoglund '76, and awarded to those members of the prep class who, in the opinion of the faculty, are most notable for spirit and good will toward others, and who do the most to elevate the tone of the class.

Dominic Bellido
Margaret Smith
Elijah Stone
LaJayzia Wright

THE UPSON PRIZE - Established in 1903 in memory of Douglas Gilmore Upson '02, this prize is awarded annually to those members of the junior (now prep) class who are distinguished in scholarship, athletics, and citizenship combined.

Sandrine Brien
Julia Chai
Louisa Essuman
Leo Poggi

THE EDWARDS PRIZE - Established in 1925 by Mrs. Emma Robbins, in memory of her son, George Whitfield Edwards II '10, this prize is awarded annually to those members of the lower mid class who are distinguished in the work of the year for scholarship, athletics, and school spirit.

Ian Gill
Meredith Moran

THE DAVID LORD FITZGERALD PRIZE - Established in 1997 in memory of David Lord Fitzgerald '96 by members of that class and by his family, and is awarded annually to those members of the lower mid class who have completed their first year at Hotchkiss and who, in the judgment of the faculty, are most notable for their positive spirit, strength of character, and compassion for others.

Thomas Lewis
Zoe Wilson

THE THEODORE NEWLIN PRIZE - Established in 1980 in memory of Theodore F. Newlin IV '80 by his parents and his friends in the Class of 1980, this prize is awarded each year to those members of the lower mid class who, in the opinion of the faculty and of the students of the lower mid class through good will, sensitivity to the needs of others, and participation in the life of the School, have made the most positive contribution to the class and to Hotchkiss.

Daniel Pai
Sonali Soni

THE THOMAS W. ARMITAGE '25 PRIZE - Established in 1979 by Thomas W. Armitage '25, and awarded annually to those members of the upper mid class who, through character, scholarship, and involvement in the life of the School, have contributed the most to the Hotchkiss community.

Nicholas Fleisher
Emma Knight
Aadi Kulkarni

THE ELY PRIZE - Established in 1957 by members of the Class of '47 in memory of Donald Ely '47, and awarded annually to those members of the upper mid class who, in the opinion of the faculty, are outstanding for combined excellence in character, athletics, and conscientiousness in study.

Grace Bristow
Gracyn Campbell
Chun Yin Cheng
Hauken Washington

THE WALLACE ESTILL '14 MEMORIAL PRIZE - Established by Joe G. and Mary North Estill in memory of their son and in recognition of those members of the upper mid class who do the most by their fidelity, industry, and helpfulness to maintain and elevate the scholarship, spirit, and general tone of his or her class.

Anna Connell
Robert Doar
Claire Jennings
Zayba Qamar
David Schwartz

The AUGUSTUS S. BLAGDEN III '59 MEMORIAL PRIZE - Established in 1968 by Mrs. Augustus S. Blagden and her daughters in memory of her son and their brother, Gus Blagden III, in recognition of those qualities of character and spirit for which Gus was admired and loved, and is awarded each year to a member of the incoming senior class who through his or her participation, enthusiasm, vitality, and interest in others, has helped and inspired his or her companions and the School.

Saylor Willauer