Boys Varsity Cross Country

  • Boys Varsity Cross Country
    Record: 8-1

Schedule

Opponent Date Time Location Details Result Score
vs.
Kent
Kent Details Scrimmage
vs.
Salisbury
Salisbury Details Win 15-50
Canterbury Invitational
Canterbury Details 2nd place out of 11 teams
Avon
Hotchkiss Details Win 19-42
Berkshire
Hotchkiss Details Win 16-47
Taft
Loomis Chaffee Details Win 24-35
Loomis
Loomis Chaffee Details Win 26-31
NMH
Loomis Chaffee Details Loss 31-24
vs.
Trinity-Pawling
Trinity-Pawling Details Win 15-50
Millbrook
Trinity-Pawling Details Win 15-50
vs. Choate
Hotchkiss Details Win 19-41
Williston Shaler Invitational
Williston Details postponed
Founders League Championship
Taft Details 2nd place out of 9 teams
NEPSTA (New Englands) Division I Championships
Avon Details 4th place out of 15 teams

Roster

Name Class Hometown
James Albanese 2019 Muttontown, NY
Felix Bao 2021 Shanghai
Jack Basinet 2021 Greenwich, CT
Dominic Bellido 2020 Wethersfield, CT
Zak Billo 2020 Dulles, VA
Tucker Briglin 2020 Thetford Center, VT
Billy Burns 2020 Sheffield, MA
Jerry Cao 2019 Beijing
Jiahua Chen 2020 Temple City, CA
Blake Cilmi (captain) 2019 Waccabuc, NY
Dillon Cleary 2020 Sag Harbor, NY
Charlie Comfort 2021 New York, NY
Michael Duncan (captain) 2019 Larkspur, CA
Ian Gill (captain) 2019 Cave Creek, AZ
Edward Guo 2019 Beijing
Brant Hadzima 2020 Lakeville, CT
Jack Henshaw 2019 Waccabuc, NY
Campbell Herring 2021 New York, NY
James Horrocks 2019 New York, NY
Kostia Howard 2020 Alexandria, VA
Ben Johnson 2021 Kennebunkport, ME
Jack Johnson 2022 New Canaan, CT
Matthew Kim 2019 Sungnamsi Gyeonggido
Alex Kovitch 2021 New York, NY
Harry Li 2020 Beijing
Simon Lian 2022 Guangdong
Max Lindner 2022 New York, NY
David Lloyd George 2020 Palm Beach, FL
Jack Louchheim 2020 Sagaponack, NY
Billy Meneses 2022 Gouldsboro, PA
Andrew Oliver 2020 Cos Cob, CT
Daniel Pai 2019 Gyeonggi-do
Nico Petersik 2021 Singapore
Jerry Qiao 2022 Shanghai
Aidan Rodgers 2021 Somers, NY
Harry Roepers 2019 New York, NY
Nick Romero 2021 Southbury, CT
Izhaar Rosa 2022 Cleveland, OH
Andrew Sidamon-Eristoff (captain) 2019 Princeton, NJ
Ethan Sprole 2020 Wilton, CT
Isaac Tandatnick 2022 Seminole, FL
Desmond Teague 2020 Poughkeepsie, NY
Souleman Toure (captain) 2019 Forest Hills, NY
David Vega 2020 Wallingford, CT
Charles Villalba 2019 New York, NY
Huck Whittemore 2022 West Hartford, CT
Isaias Wooden 2021 Hartford, CT
Reece Yang 2021 Iowa City, IA
Albert Zhang 2019 Marietta, GA

Media

Team Photos

2018-2019 Boys Cross Country Team
2018-2019 Boys Cross Country Captains
2017-2018 Boys Cross Country Team
2017-2018 Boys Cross Country Captains
2016-2017 Boys Cross Country Team

Related News

All Teams

Head Coach

Pierre Yoo

Pierre Yoo

Instructor in Chemistry
Science

Assistant Coaches

Samuel Crimmins
Andrew Ruoss

Prospective Athletes

Interested in playing for Hotchkiss? Our coaches would love to hear from you.

Athletic Admission