Spring Athletes Earn Awards, Honors   

by Roger Wistar

Members of the Hotchkiss spring athletics programs earned several awards at a ceremony held on May 30.

Athletic directors Robin Chandler and Danny Smith presented the awards to each of the spring athletic teams at a ceremony held at the Forrest E. Mars Jr. Athletic Center.

For a full list of the Hotchkiss team awards, click here.

In addition to the Hotchkiss awards, several spring varsity athletes received all-star league commendations. In addition, several members of the winter JV and thirds teams received a Coaches Award. These names are listed below:

 

ALL-STAR RECOGNITIONS:

Boys Lacrosse
All Western New England D1: Hauken Washington '18, Mark Mahoney '18

 

Girls Lacrosse
All Western New England D1: Abby Hillebrecht '19, Isabelle Haberstock '18

 

Ultimate Frisbee
Connecticut All Star team: Aidan Donohue '18, Nate Moore '18, Tavien Kemp '18, David Vega '20
First Team All-State: Aidan Donohue '18
Second Team All-State: Nate Moore '18

 

 

SPRING 2017-2018 FOUNDERS ALL-LEAGUE AWARD

Baseball: Dillon C. Cleary '20, Henry M. Quinn '19

Boys Golf: James A. Horrocks '19

Girls Golf: Amanda Kang '18, Anabelle A. Ackerley '20

Boys Lacrosse: Luke A. Harrington '18, William L. Helm '18

Girls Lacrosse: Gracyn J. Campbell '18, Jillian L. Mazzocca '19

Boys Tennis: Andrew C. Maura '19, David A. Dove '20

Girls Tennis: Sara O. McClure '20 & Jennifer Li '20

Boys Track & Field: Andrew B. Sidamon-Eristoff '19, Chukwudubem J. Anwunah '20

Girls Track & Field: Madelyn A. Rego, Annabelle U. Burns '18

 

 

SPRING 2017-2018 COACHES AWARD

JV Baseball: Walker D. Reiersgaard '19

Boys JV Lacrosse: Milo M. McFarland '19

Girls JV Lacrosse: Martha A. Welch '19, Paola Karapataki '18

Girls 3rds Lacrosse: Yuhan Liu '19, Maura E. Thompson '20

JV Sailing: Nicole M. Morikawa '21, Nicholas K. Hsu '20

JV Softball: LaJayzia J. Wright '20

Boys JV Tennis: Oliver W. Leeds '19

Boys 3rds Tennis: Antonio M. Fernandes '19, Benjamin K. Kinnear '20

Girls JV Tennis: Chloe E. Kanders '18

Girls 3rds Tennis: Kali W. Ryder '20

Boys JV Track: Ayman H. Rahadian '19, Benjamin B. Johnson '21

Girls JV Track: Anne D. Seaman '20, Hailey S. Childs '19

JV Ultimate Frisbee: Asa J. Tuke '21

Hotchkiss Social

Hotchkiss Facebook
    @TheHotchkissSchool
    Hotchkiss Twitter 
      @HotchkissSchool
      Hotchkiss Instagram
        @HotchkissSchool
        Hotchkiss Instagram
          @HotchkissDining